Award History

Washington Area Community Theater Honors Awards

The Washington Area Theatre Community Honors (WATCH) is an organization founded for the adjudication and presentation of annual awards recognizing artistic and technical excellence in community theater throughout the metropolitan Washington D.C. area. These honors will:

  • Foster and encourage the growth of community theater;
  • Promote and enhance the image of community theater; and
  • Educate and inform the general public about the theatrical opportunities provided by the member theaters.
AWARD CATEGORY SHOW SEASON AWARD/NOMINATION
Outstanding Musical - Produced by Barbara Esquibel, Stage Managed by Terri Carnahan Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Direction of a Musical – John K. Monnett Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Music Direction – Steve Przybylski Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Choreography – John K. Monnett Nice Work If You Can Get It 2016 Award
Outstanding Lead Actress in a Musical – Maureen R. Goldman as “Billie Bendix” Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical – Melanie Jennings Bales as "Duchess Estona Dulworth" Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical – Jack Stein as “Cookie McGee” Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical – Jeffery Scott Auerbach Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical – Grant Kevin Lane Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical – Sydney Studds Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical – Serge Notkid Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical – David M. Moretti Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Properties in a Musical – Scott Stark Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical – Drew Moberley Nice Work If You Can Get It 2016 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical – E-hui Woo Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical – Sydney Studds Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Tom O’Reilly Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis Man of La Mancha 2016 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical – Jared Davis & Brenna K. Carlson Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Set Design in a Musical - Jared Davis Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Properties in a Musical – Brenna K. Carlson Man of La Mancha 2016 Award
Outstanding Sound Design in a Play – Richard Farella Deathtrap 2016 Nomination
Outstanding Special Effects - Meghann Peterlin Peter Pan 2015 Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada Peter Pan 2015 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Play - Linda Wilson The Comedy of Errors 2015 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Musical - Jeffrey Scott Auerbach Little Shop of Horrors 2015 Award
Outstanding Sound Design in a Musical - Drew Moberley Little Shop of Horrors 2015 Nomination
Outstanding Musical The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Music Direction - David Rohde The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett The Wedding Singer 2014 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Heather Whitney as "Rosabella" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Jimmy Payne as "Tony" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Teresa Danskey as "Cleo" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Quinn McCord as "Ciccio/Postman" The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Play - Rebecca Lenehan as "Bev" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Derek Bradley as "Steve" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Derek Bradley as "Karl" Clybourne Park 2014 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Bill Wisniewski The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Bill Wisniewski The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical - Mary Speed The Most Happy Fella 2014 Award
Outstanding Light Design in a Musical - B. Keith Ryder The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Stan Harris The Most Happy Fella 2014 Award
Outstanding Properties in a Musical - Angie Anderson The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Angie Anderson The Most Happy Fella 2014 Nomination
Outstanding Musical A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Susan Devine A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Music Direction - Paul Nasto A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Choreography - Stefan Sittig A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Block as "Cassie" A Chorus Line 2013 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Elizabeth Yeats as "Violet Newstead" 9 to 5, the Musical 2013 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Musical - Larissa Norris 9 to 5, the Musical 2013 Nomination
Outstanding Musical A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Lead Actor in a Musical - Brent Stone as "Fredrik Egerman" A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Annie Coffman as "Anne Egerman" A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Anne Marie Pinto as "Petra" A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Karen Batra as "Marge MacDougall" Promises, Promises 2012 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - Bette Williams A Little Night Music 2012 Award
Outstanding Costume Design in a Musical - Grant Kevin Lane A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Light Design in a Musical - B. Keith Ryder A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Properties in a Musical - Avery Burns A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Lindsey Hays A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Russell Kopp A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell A Little Night Music 2012 Nomination
Outstanding Choreography – John K. Monnett 42nd Street 2011 Award
Outstanding Music Direction - Paul Nasto Nine 2011 Nomination
Outstanding Lead Actor in a musical - Eric Kennedy as “Guido Contini” Nine 2011 Nomination
Outstanding Set Design in a Play – Amanda Acker The Seagull 2011 Award
Outstanding Set Construction in a Play - Arthur Pleasants et al The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Set Painting in a Play – Kate Rohr The Seagull 2011 Award
Outstanding Set Decoration in a Play – Lindsey Hays The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Properties in a Play – Avery Burns The Seagull 2011 Award
Outstanding Lighting Design in a Musical - Ryan Desmond 42nd Street 2011 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Play - AnnMarie Castrigno The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell 42nd Street 2011 Nomination
Outstanding Sound Design in a Play - Alan Wray The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Kevin Lane Nine 2011 Nomination
Outstanding Costume Design in a Play - Lory Levitt & McKenna Kelly The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Makeup Design in a Play - Sue Pinkman The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - Kat Brais Nine 2011 Nomination
Outstanding Hair Design in a Play - Sue Pinkman The Seagull 2011 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Barbara Esquibel The Producers 2010 Award
Outstanding Musical The Producers 2010 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett The Producers 2010 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Anne Marie Pinto - The Producers 2010 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Mark Hidalgo The Producers 2010 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Peter Finkel & Bill Wisniewski The Producers 2010 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis Amadeus 2010 Nomination
Outstanding Make Up Design in a Musical - Xandra Weaver Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Play - Michael Kharfen Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Choreography - Jeremy A. McShan Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Andy Izquierdo Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Dave Means Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Sound Design in a Musical - Keith Bell Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Amanda Acker Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - J. Arthur Rodger Cabaret 2010 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Grant Kevin Lane Follies 2009 Award
Outstanding Make Up Design in a Musical - Avery Burns Follies 2009 Award
Outstanding Hair Design in a Musical - Bette Williams Follies 2009 Award
Outstanding Musical Follies 2009 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton Follies 2009 Nomination
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland Follies 2009 Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton Follies 2009 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Kathleen McCormick Follies 2009 Nomination
Outstanding Set Design in a Musical - Jared Davis Follies 2009 Nomination
Outstanding Construction in a Musical - Bill Wisniewski Follies 2009 Nomination
Outstanding Set Painting in a Musical - Jared Davis Follies 2009 Nomination
Outstanding Set Decoration in a Musical - Kate Roehr Follies 2009 Nomination
Outstanding Choreography - Lisa Anne Bailey & Lauren Sinsheimer Bye Bye Birdie 2009 Nomination
Outstanding Set Construction in a Musical - Pete Silvia Bye Bye Birdie 2009 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Musical - Ryan Desmond Bye Bye Birdie 2009 Nomination
Outstanding Costume Design in a Musical - Irene Molnar & Lory Levitt Bye Bye Birdie 2009 Nomination
Outstanding Hair Design in a Musical - Kat Brais Bye Bye Birdie 2009 Nomination
Outstanding Lighting Design in a Musical - AnnMarie Castrigno Cat on a Hot Tin Roof 2009 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett Sweet Smell of Success 2008 Award
Outstanding Costume Design - Mary Ayala-Bush and Lory Levitt Sweet Smell of Success 2008 Award
Outstanding Musical Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstanding Music Direction - John-Michael d'Haviland Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Sam Nystrom Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstanding Set Design - Michael deBlois Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstanding Set Contruction - Michael deBlois Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstandind Lighting Design - AnnMarie Castrigno Sweet Smell of Success 2008 Nomination
Outstanding Cameo in a Muical - Albert Coia A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 2008 Award
Outstanding Music Direction - Mark V. Deal A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 2008 Nomination
Outstanding Choreography - Kay Casstevens A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 2008 Nomination
Outstanding Set Painting Design - Jared Davis A Funny Thing Happened on the Way to the Forum 2008 Nomination
Outstanding Sound Design - Brian Vargas And Then There Were None 2008 Nomination
Outstanding Musical Thoroughly Modern Millie 2007 Award
Outstanding Choreography - John K. Monnett Thoroughly Modern Millie 2007 Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Allison Block Thoroughly Modern Millie 2007 Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Patrick McMahan Thoroughly Modern Millie 2007 Award
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett Thoroughly Modern Millie 2007 Nomination
Outstanding Makeup Design - Avery Burns Thoroughly Modern Millie 2007 Nomination
Outstanding Music Direction - John Michael d'Haviland Thoroughly Modern Millie 2007 Nomination
Outstanding Set Design - Juan Felipe Rincon Thoroughly Modern Millie 2007 Nomination
Outstanding Choreography - Richelle "Rikki" Howie Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 2007 Nomination
Outstanding Set Painting - Jared Davis Joseph and the Amazing Technicolor Dreamcoat 2007 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Jennifer Diffell Fiddler on the Roof 2006 Award
Outstanding Cameo in a Musical - Melissa Stamps Fiddler on the Roof 2006 Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton Fiddler on the Roof 2006 Nomination
Outstanding Light Design -
AnnMarie Castrigno
Fiddler on the Roof 2006 Nomination
Outstanding Set Painting - G. Kevin Lane Fiddler on the Roof 2006 Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Tom Witherspoon Fiddler on the Roof 2006 Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Tom Witherspoon Nosies Off 2006 Award
Outstanding Set Construction - Peter Finkel and Pete Silvia Noises Off 2006 Nomination
Outstanding Set Design - Jared Davis Noises Off 2006 Nomination
Outstanding Play Noises Off 2006 Nomination
Outstanding Choreography - Kay Casstevens The Pirates of Penzance 2006 Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Rodrigo J. Vega The Pirates of Penzance 2006 Award
Outstanding Music Direction - Mark V. Deal The Pirates of Penzance 2006 Award
Outstanding Direction of a Musical - Malcolm Edwards The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Albert Coia The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Christopher Guy Thorn The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Laura Wehrmeyer The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Set Painting - Jared Davis The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Oustanding Sound Design - Keith Bell The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Musical The Pirates of Penzance 2006 Nomination
Outstanding Musical Ragtime 2005 Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton Ragtime 2005 Nomination
Oustanding Costume Design - Grant Kevin Lane, Suzanne Maloney, Irene Molnar Ragtime 2005 Nomination
Outstanding Featured Actor - Steve Block Ragtime 2005 Nomination
Outstanding Featured Actress- Allison Block Ragtime 2005 Nomination
Outstanding Lead Actor - Jimmy Payne Ragtime 2005 Nomination
Outstanding Cameo - Brent Stone The Man Who Came To Dinner 2005 Award
Outstanding Cameo - James Howard The Man Who Came To Dinner 2005 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Jimmy Payne Guys & Dolls 2004 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Allison Block Guys & Dolls 2004 Nomination
Outstanding Stage Combat Choreography - Christopher Smith, Steve Lada Guys & Dolls 2004 Nomination
Outstanding Music Direction - J. Michael d'Haviland Guys & Dolls 2004 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett Guys & Dolls 2004 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Block Saturday Night 2004 Nomination
Outstanding Costume Design - Grant Kevin Lane Saturday Night 2004 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Laine Binder Saturday Night 2004 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Karen Jadlos Shotts The Miracle Worker 2004 Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada The Miracle Worker 2004 Award
Outstanding Cameo in a Play - John W. Kirby The Miracle Worker 2004 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Mollie Clement The Miracle Worker 2004 Nomination
Outstanding Musical Kiss Me, Kate 2003 Award
Outstanding Direction of a Musical - John K. Monnett Kiss Me, Kate 2003 Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Gendusa Kiss Me, Kate 2003 Award
Outstanding Lead Actor in a Musical - Michael Nansel Kiss Me, Kate 2003 Award
Outstanding Stage Combat Choreography - Steve Lada Kiss Me, Kate 2003 Award
Outstanding Cameo in a Musical - Bethany Blakey Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Costume Desing - Pamela McFarland Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Jack B. Stein Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Tom Witherspoon Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Hair Design - Serge Notkid Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Amy Conley Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Light Design - AnnMarie Castrigno Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Makeup Design - Avery Burns, Arthur Rodger Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Music Direction - J. Michael d'Haviland Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Set Construction - Pete Silvia Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Set Painting - Jared Davis, Sandy Kozel Kiss Me, Kate 2003 Nomination
Outstanding Cameo in a Musical - Ed Broyles The Best Little Whorehouse in Texas 2003 Nomination
Outstanding Costume Design - Irene Molnar The Best Little Whorehouse in Texas 2003 Nomination
Outstanding Musical The Best Little Whorehouse in Texas 2003 Nomination
Outstanding Lighting Design - Jeffrey Scott Auerbach Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Sound Design - John Carnes-Stine, Brad Carnes-Stine Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Cameo in a Play - Travis J. Martz Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Jake Call Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Jeffrey S.E. Sculley Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Featured Actress in a Play - Sally Kalmus Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Play - Donald Neal Death of a Salesman 2002 Nomination
Outstanding Choreography - Lorri Shealy Unumb H.M.S. Pinafore 2002 Nomination
Outstanding Music Direction - David Rohde Jekyll & Hyde 2002 Award
Outstanding Lighting Design - B. Keith Ryder Jekyll & Hyde 2002 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Ryn Khatcheressian Jekyll & Hyde 2002 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Carmel Ferrer Jekyll & Hyde 2002 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Gloria DuGan Jekyll & Hyde 2002 Nomination
Outstanding Musical Jekyll & Hyde 2002 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Musical - Steve Block Hello, Dolly! 2001 Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Allison Kennedy Hello, Dolly! 2001 Award
Outstanding Featured Actor in a Musical - Duane Monahan Hello, Dolly! 2001 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Musical - Gilly Conklin Hello, Dolly! 2001 Nomination
Outstanding Musical Hello, Dolly! 2001 Nomination
Outstanding Choreography - John K. Monnett Hello, Dolly! 2001 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Blakeman Brophy Hello, Dolly! 2001 Nomination
Outstanding Lead Actor in a Musical - Joe Peck The King and I 2001 Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Amy K. Croppe The King and I 2001 Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton The King and I 2001 Nomination
Outstanding Sound Design - Keith Bell Broadway Bound 2000 Nomination
Outstanding Makeup & Hair Design - Arthur Rodger Broadway Bound 2000 Nomination
Outstanding Lead Actress in a Play - Sally Kalmus Broadway Bound 2000 Nomination
Outstanding Featured Actor in a Play - Al Edick Broadway Bound 2000 Nomination
Outstanding Lighting Design - B. Keith Ryder Steel Pier 2000 Award
Outstanding Costumes - Pam MacFarlane Steel Pier 2000 Award
Outstanding Makeup & Hair Design - Julie Kiley, Mark Bartyczak Steel Pier 2000 Award
Outstanding Lead Actress in a Musical - Lauri Kraft Steel Pier 2000 Award
Outstanding Featured Actress in a Musical - Lynn Audrey Neal Steel Pier 2000 Award
Outstanding Music Direction - Gary C. Mead Steel Pier 2000 Award
Outstanding Set Design - Russell Kopp Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Set Construction - David J. Tomlinson Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Set Painting - Russell Kopp Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Properties - Kathy Scholz Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Sound - Ketih Bell Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Choreography - Christopher Dykton Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Direction of a Musical - Christopher Dykton Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Musical Steel Pier 2000 Nomination
Outstanding Play Richard III 2000 Award
Outstanding Set Design - John Downing Richard III 2000 Award
Outstanding Set Construction - James W. Clark Jr. , Jerry Wolf Richard III 2000 Award
Outstanding Lead Actor in a Play - Jim Jorgensen Richard III 2000 Award
Outstanding Combat Choreography - Steve Lada, Chuck Martin Richard III 2000 Award
Outstanding Direction of a Play - Michael Replogle Richard III 2000 Award
Outstanding Set Painting - Dawn Chila Richard III 2000 Nomination
Outstanding Lighting - Don Slater Richard III 2000 Nomination
Outstanding Costumes - Janet Van Albert Replogle Richard III 2000 Nomination

Northern Virginia Theater Alliance Awards

NVTA (link no longer active) was founded in 1980 to further communications, involvement and support among community theatres, as well as increasing community interest and awareness of theatre activity in the Northern Virginia and Metropolitan area.

To this end, it has helped foster among the member groups the sharing of ideas and personnel, as well as assisting in making known the availability of costumes, properties, and set-pieces which could be shared, thus lowering the ever-increasing costs of producing plays and musicals.

In 1993, in order to include groups from all the surrounding metropolitan area as full members, the name Northern Virginia Theatre Alliance was changed to NVTA.

Award Category Show Season Award/Nomination
Best Production Call It Clover 1998 Award
Best Actress - Missy Jenkins Call It Clover 1998 Award
Best Actor - Dan Via Call It Clover 1998 Award
Best Director - Tom Witherspoon Feeding the Moonfish 1995 Award
Best Actress - Anne Simons Feeding the Moonfish 1995 Award
Best Original Script Silent Guilt 1993 Award
Best Director - Curt Somers Silent Guilt 1993 Award
Best Actress - Harriet Barrett Danny & the Deep Blue Sea 1989 Award
Best Director - Eric Schaeffer Working 1987 Award
Best Director - Don Martin Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award
Best Actress - Amy Bruch Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award
Best Actor - Eric Schaeffer Where Have All the Lightning Bugs Gone 1986 Award

Ruby Griffith Awards

Ruby L. Griffith was born in London on April 9, 1907. After her professional career, primarily in the field of theatre education as director of the Italia Conti Stage School in London, she moved to Washington DC. Early in 1964, she became a founding member of the British Players (formerly known as The British Embassy Players), and devoted her talent and energies to the Players and was given the title 'Artistic Director'. Through her wide experience and teaching talent, Ruby infused the Players with a strong sense of professionalism.

In honour of her contributions, the British Players instituted an annual award competition for All-Round Production Excellence. Initially, the Washington Theatre Alliance, which, at that time, was an organization of fourteen theatre groups including the British Players, administered the Ruby Griffith Award. At the time the award was open only to Theatre Alliance members and attracted 10 entrants in the first season.

Beginning with the 1971/72 season, the British Players assumed the administration of the competition and expanded eligibility to include more of the Washington area's amateur groups. With the start of the 1991/92 season, two new achievement awards were added; the Ruby Griffith Award for Outstanding Achievement in a Musical and the Ruby Griffith Award for Outstanding Achievement in a Non-Musical.

The competition is currently open to any amateur theatre group meeting the established criteria.

Cateogry Show Year Award/Placed
Outstanding Achievement in a Musical Thoroughly Modern Millie 2007 First Runner-Up
Outstanding Achievement in a Musical Ragtime 2005 Award
Outstanding Achievement in a Play Master Class 2001 First Runner-Up
All Round Production Excellence Kiss of the Spiderwoman - The Musical 1999 Award
Outstanding Achievement in a Play The Women 1998 First Runner Up
All Round Production Excellence On The Town 1996 Award
Outstanding Achievement in a Play King Lear 1995 Award
All Round Production Excellence A Chorus Line 1993 Award
All Round Production Excellence A Streetcar Named Desire 1991 Third Runner-Up
All Round Production Excellence Terra Nova 1989 First Runner-Up
All Round Production Excellence Sweeney Todd 1986 Award
All Round Production Excellence Sweet Charity 1971 Award